Opinie o Nas

CZYSZCZENIE I KONSERWACJA

MEBLE W ZGODZIE Z NATURĄ

Nasze meble wykonane są z pięknych surowców jakie daje nam natura, a są to bambus, rattan, hiacynt wodny oraz liście bananowca.

Ze względu na wykorzystanie do ich produkcji naturalnych materiałów oraz w dużej mierze ludzkich rąk meble bambusowe mogą mieć w pewien sposób „nieidealny” wygląd. Najbardziej niezwykłe jest to, że nie ma dwóch identycznych mebli – o ich wyglądzie decyduje kształt i kolor bambusa, bambusowe belki mogą być chudsze lub grubsze i w ciut innych odcieniach. Jednak to nie wada. To jest ich urok. Każdy mebel wykonany z bambusa prasowanego ma w różnych miejscach łączenia listewek bambusowych, co nadaje niepowtarzalnego charakteru dla każdego produktu. Może zdarzyć się, że elementy mebli jak blaty stołów kuchennych, stolików oraz komód, szafy czy też ramy łóżka czy lustra będą miały drobne pęknięcia na łączeniu listewek lub niedoskonałości lakieru. To też jest normalne, ponieważ są to meble „żywe”.

Są one produkowane w Indonezji, gdzie panują inne warunki atmosferyczne, a przede wszystkim inna jest wilgotność powietrza, dlatego też potrzebują chwili czasu, by zaadaptować się do naszego klimatu i się „uleżeć”. Niektóre zrobią to u nas w magazynie, czekając na swojego właściciela, inne dopiero w nowym domu lub na nowym tarasie.

CZYSZCZENIE I KONSERWACJA MEBLI BAMBUSOWYCH i PLECIONYCH

Meble używane w pomieszczeniach:

  1. meble bambusowe należy regularnie przecierać z kurzu. Można do tego użyć:
  • miękką szczoteczkę do pozbycia się kurzu z mebli plecionych,
  • wilgotną (nie mokrą!) szmatkę z odrobiną delikatnego środka przeznaczonego do bambusa;
  • naturalne mydło rozpuszczone w ciepłej wodzie, resztki mydła należy usunąć zwilżoną ściereczką;
  • ciepłą wodę z kilkoma kroplami olejkuktóry posiada właściwości antyseptyczne np. eukaliptus, mięta czy olejek z drzewa herbacianego, który będzie w stanie usunąć nie tylko kurz, ale i bakterie.
  • roztworem wody z solą, na 1 litr wody należy użyć 1 łyżkę
  1. po wyschnięciu można wetrzeć za pomocą suchej szmatki olej do drewna,  ewentualnie olej spożywczy, najlepiej olej lniany sam albo z domieszką terpentyny, który zapewni elastyczność bambusa (szczególnie w miejscach łączenia elementów) i będzie sprzyjał zachowaniu jakości bambusa. Mebel "pracuje" w wyniku wahań temperatury i wilgotności w Twoim domu, a taka impregnacja pozwoli utrzymać go w dobrej formie.

 

Meble używane na zewnątrz:

  1. Bambus z upływem czasu i pod wpływem czynników atmosferycznych może stać się lekko szarawy i bez połysku. Przed rozpoczęciem sezonu letniego należy wyczyść meble stosując środki opisane powyżej. Dobrze jest powtórzyć czyszczenie kilka razy w trakcie sezonu. 
  2. Następnie należy zaimpregnować Można to zrobić olejem do drewna przeznaczonym na zewnątrz lub bezbarwnym impregnatem, który zapobiegnie wysychaniu, pękaniu i uchroni przed przyjmowaniem wody deszczowej, a przy okazji nada im delikatny połysk. Taką impregnację warto przeprowadzić wiosną i jesienią. 
  3. Meble z bambusa należy chronić przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz przed deszczem i intensywnym nasłonecznieniem - zadaszony taras lub balkon będzie dla nich najlepszym miejscem.
  4. Po zakończeniu sezonu należy wyczyść meble bambusowe i wstawić do salonu lub pokoju. Można przechowywać je także w garażu lub schowku, wtedy należy ponownie je zaimpregnować i zabezpieczyć bawełnianym pokrowcem, kocem lub płachtą. Nie należy owijać ich szczelnie folią, ponieważ bambus będzie się w niej dusił.

NIE NALEŻY:

  1. polerować bambusa papierem ściernym. Użycie papieru ściernego może doprowadzić do uszkodzenia bambusa. Zamiast tego, by usunąć zabrudzenia należy poświęć trochę czasu na polerowanie go miękką szmatką i naturalnym mydłem.
  2. stosować chemicznych i naturalnych środków żrących jak soda, czy ocet, gruboziarnista sól, kwasek cytrynowy, sok z cytryny czy amoniak które świetnie sprawdzają się w robieniu porządków domowych. Odpadają też preparaty na bazie alkoholu, który ma właściwości wysuszające. Przy naturalnych meblach należy skupić się na pielęgnacji, nawilżaniu oraz ochronie opisanymi już powyżej środkami.
  3. oblewać mebli ogrodowych wodą prosto ze szlaucha.
  4. szorować szczotką drucianą ani z tekstylnym włosiem.

ZABEZPIECZENIE MEBLI

W celu zabezpieczenia mebli wykonanych z bambusa, rattanu, hiacyntu czy liści bananowca należy użyć:

  • specjalnie przeznaczony do bambusa preparat woskowy,
  • naturalny olej spożywczy, np. olej lniany, który można wzbogacić odrobiną terpentyny;
  • naturalne woski np. pszczeli czy rzepakowy
  • preparaty woskowe przeznaczone do bambusa,
  • bejcę przeznaczoną do bambusa,
  • lakiery, także dedykowane specjalnie dla bambusa.

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów do pielęgnacji drewna egzotycznego, które pomogą zachować jego urodę na długie lata. Bambus jest naturalny, przyjazny dla środowiska, wszechstronny, a wykonane z niego meble piękne i unikatowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl